HEMŞİRELİK LİSANS TAMAMLAMA ÜCRETLERİ BELLİ OLDU!!!


LİNKLER: http://atauzem.atauni.edu.tr/Sayfalar/Default.aspx
http://194.27.49.22/atauzem/yy.aspx
Halen kamu veya özel sektörde çalışmakta olan hemşirelik bölümü/programı ön lisans mezunu hemşirelerin lisans tamamlama eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla Atatürk Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol yapılmış ve bu protokol YÖK tarafından onaylanmıştır.
Hemşirelik Lisans Tamamlama programı ile ilgili sürecin Bakanlıkla ilgili kısmı halen devam etmektedir. Sağlık Bakanlığınca 01.10.2009 tarihinde yayımlanan 2009/57 sayılı genelge doğrultusunda ön başvuruda bulunan ve başvuruları kabul edilen aday öğrencilerin 05–23 Ekim 2009 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri ve kayıt için gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Daha sonraki süreç Atatürk Üniversitesi tarafından yürütülecektir.
Üniversitemiz tarafından başlatılacak süreç bilahare (www.atauni.edu.tr) web adresinden duyurulacaktır. Program ile ilgili detaylar hakkında bilgi almak için telefon açılması yerine (helitam@atauni.edu.tr) adresine e-mail atılması ve cevaplar için de duyuruların takip edilmesi gerekmektedir. Gerekli duyurular ATAUZEM (Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yapılacaktır. Sağlık Bilimleri Fakültemiz ders içerikleri ve sınavların hazırlanması ile ilgili sorumluluklara sahip olup, programın yürütülmesinden ATAUZEM sorumludur. Bu nedenle bu Fakültemize telefon ile ulaşılmaması rica olunur. Bununla birlikte gelen yoğun telefonlar doğrultusunda ortaya çıkan bazı sorulara ilişkin yanıtlar aşağıda verilmiştir.
Sık Sorulan Sorular
Programdan kimler yararlanabilir?
Bu programa sadece Sağlık Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında halen çalışmakta olan iki yıllık hemşirelik ve sağlık memurluğu alanında ön lisans mezunları kayıt yaptırabilirler. Farklı programlardan mezun olup, hemşire ya da sağlık memuru olarak çalışanlar yararlanamaz.
Program ne zaman başlayacak?
Program Aralık 2009’da başlayacak ve dersler yıllık program esasına göre yürütülecektir.
Programa ne kadar süre ile öğrenci kabul edilecek?
Programa 2009–2010 ve 2010–2011 Eğitim-Öğretim Yıllarında öğrenci kabul edilecektir. Yıl ortasında öğrenci kabul edilmeyecektir.
Ne kadar sürede mezun olmak gerekir?
Öğrenci programa kayıt olduğu tarihten itibaren 4 yıl içerisinde mezun olmak zorundadır. Aksi halde programdan kaydı silinerek Üniversitemizden ilişiği kesilecektir.
Programda hangi dersler görülecektir?
3. Sınıf Dersleri
- Hemşirelik Felsefesi ve Temel Kavramlar
- Hemşirelikte Eğitim
- Hemşirelik Esasları
- Temel Bilgi Teknolojileri
- Biyoistatistik

4. Sınıf Dersleri

- Yönetim ve Organizasyon
- Sağlık Mevzuatı ve Hemşirelik
- Hemşirelik Bakımı Yönetimi
- Sosyal Antropoloji
- Genetik

Programda dersler nasıl yürütülecektir?
Programda yürütülecek olan dersler daha sonra web adresi duyurularak internet üzerinden yürütülecektir.
Programda uygulama dersleri nasıl yürütülecektir?
Uygulama derslerinin yürütülmesinden sorumlu koordinatör kuruluş Sağlık Bakanlığıdır. Uygulama derslerini tamamlamak mezuniyet için zorunlu olup, uygulamasını tamamlayan öğrencilerin listesi Bakanlık tarafından Üniversitemize gönderilecektir.
Programdan mezun olanlara ne tür bir diploma verilecektir?
Programdan mezun olanlara Üniversitemizce “Hemşirelik Lisans Tamamlama Diploması” verilecektir. Mezun öğrenciler, ilgili mevzuat gereğince Üniversitemiz tarafından verilen diğer lisans diplomalarıyla elde edilen hakların aynısına sahip olacaklardır.
Programın ücreti ne kadardır?
Program için ödenmesi gereken Öğrenim Gideri 3. Sınıf için 2000 TL ve 4. Sınıf için 2000 TL olarak belirlenmiştir. Ücretlerin ne şekilde ve hangi yolla ödeneceği Üniversitemiz tarafından bilahare duyurulacaktır.
Duyuru yapılmadan herhangi bir ödemenin yapılmaması gerekmektedir.
Sınavlar nasıl yapılacaktır?
Her öğretim yılındaki her bir ders için 2 ara (Vize), 1 yılsonu (Final) ve 1 bütünleme hakkı tanınacaktır. Ara sınavlar internet üzerinden, yılsonu ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılacaktır. Yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılacağı merkezler bilahare duyurulacaktır. Bütünleme sınavına girecek öğrenciler sınav gideri olarak belirlenecek miktarı ödemek zorundadırlar.
Ders/Derslerden kalınması durumunda ne olacaktır?
3. sınıfta yer alan 1 veya daha fazla dersi başaramayan öğrenciler bu ders/dersleritekrar etmek zorundadır. Bu ders/dersler 4. sınıf dersleri ile birlikte alınabilecektir. 3 ve 4. sınıfın derslerini almakla birlikte başarısız olunan ders/dersler olduğu taktirde ilgili öğrenci yıl uzatmış olup, programı 2 yıl içerisinde tamamlayamamış duruma düşecektir.
Yıl uzatma durumunda ne olacaktır?
Yıl uzatan öğrenci 2 yıl içinde yıl uzatmasına neden olan ders/dersleri başarmak zorundadır. Mezuniyet için yıl uzatan öğrenciler ilave öğrenim gideri (ders sayısı gözetilmeksizin her bir yıl için 1000 TL) ödeyecektir.
Programa kayıt yaptıracakların statüsü nedir?
Hemşirelik lisans tamamlama programına kayıt yaptıracak öğrenciler ilgili mevzuat gereğince üniversite öğrencisi statüsünü kazanacak olup, kendilerine Atatürk Üniversitesi Öğrenci Kimlik Belgesi verilecektir.
Program ile ilgili teknik destek bilgisi sağlanacak mı?
Programa kayıt olan öğrencilere öncelikle Uzaktan Eğitim Portalını kullanmaya yönelik bilgilendirmeleri içeren bir kullanım kılavuzu sunulacaktır. Ayrıca Lisans Tamamlama Programı süresince ATAUZEM bünyesindeki çağrı merkezi tarafından teknik bilgi desteği sağlanacaktır.
Programa başvuramayanlar nasıl bir yol izlemelidir?
Programa başvuru hakkı 2 yıl olduğu için 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında programa başvuru yapamayanlar 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında başvuru yapabilirler.
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ BASIN DANIŞMANLIĞI

HEMŞİRELİK LİSANS TAMAMLAMA ÜCRETLERİ BELLİ OLDU!!! yorumları

 • Image Description
  mustafa
  07.10.2009

  kayıt ücretleri biraz fazla olmamışmı

 • Image Description
  mustafa
  07.10.2009

  insaf arkadaşlar kimse girmesin diye bukadar yüksek ücret belirlenmiş sanırım.
  İnşallah kamera şakasıdır.BU İŞİN ŞAKASI BİLE KÖTÜ
  BENDE KALP VAR DAYANAMAM.
  LÜTFEN GERÇEK FİYATI YAZIHN BİZİ FAZLA ÜZMEYİN.TŞK.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.10.2009

  Bir yıldır beslediğim güzel umutlar ve okumanın ve bilgi öğrenmenin sevinci kursağımda kaldı,hüsrana uğradım.Sağlık Personeli bu parayı kredi çekerek mi ödeyece3k ? merak ediyorum kaç kişi müracaat edecek.

 • Image Description
  EMEL
  07.10.2009

  ÜCRETLER AŞIRI YÜKSEK ADETA DUDAK UÇUKLATAN TÜRDEN,EĞİTİMİN SONUNDA BİZE GERİ DÖNÜŞÜ DE BU KADAR FAZLA OLUCAK MI MERAK EDİYORUM.

 • Image Description
  samet42
  07.10.2009

  yuuuuuuuuuuuuuuhhhhhhh kimse girmesin diyemi bu kadar yüksek yaptınız hangi açık öğretim proğramında böyle bir miktar var

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.10.2009

  Böyle bir hak tanındı diye bir fırsatçılık yaratılmak isteniyor bence.Örgün öğretimde bile böyle bir harç yok.Bu üniversitelerin ne gibi bir gideri var ki bu harcı talep ediyor?Lütfen yetkililer bu konuda girişimde bulunsunlar yoksa birçok kişi bu parayı verebilecek durumda değil.Yoksa bu fırsat laf olsun diye yapılmış olacak ve pek bir işe yaramayacak.Bu işten benim anladığım reklamlardaki sloganı hayata geçirmek " al ver ekonomiye can ver".Bir yerlere can verirken diğer taraflar ölmesin...Herkese başarılar

 • Image Description
  ferhan
  07.10.2009

  BU PARAYI ÖDEYEBİLECEK OLAN KİŞİ NİYE MAAŞINI ARTTIRABİLMEK İÇİN OKUSUN Kİ MAAŞTA. 100TL ZAM OLACAKTAAAA...KAŞIKLA VERMEDEN ÖNCE KEPÇEYLE ALIYORLAR.PES DOĞRUSU......

 • Image Description
  SEVİL
  07.10.2009

  ÜCRETLER ÇOK YÜKSEK.BUNA BİR ÇARE BULUNMALI BENCE.BİRDE BÜTÜNLEMEYE KALDIĞINIZI DÜŞÜNÜN.SERVET ÖDEMEK GEREKLİ.

 • Image Description
  ayşe
  07.10.2009

  Bir aylık maaşımız ne ki bu harcı kim nerden bulup yatıracak,aylık maaşımıza 100-150 tl fark olacak diye bu kadar harç parası yatırmak pek mantıklı görünmüyor hepimizin hevesini kursağımızda bıraktınız tebrikler...

 • Image Description
  hüsran
  07.10.2009

  şoktayım. harç parasını sağlık bakanlığı mı yatıracak?????

 • Image Description
  ayşe
  07.10.2009

  sadece biraz mı fazla olmuş!merak ediyorum bizlerden bukadar para talep edilmesinin sebebini, diğer öğrencilere göre bize daha fazla mı masraf edecekler!!!

 • Image Description
  emel
  07.10.2009

  Bu ücretler kim ve hangi ölçüde hesaplandıysa ya bir yanlışlık var yada dalga geçiyorlar.Lütfen ücret ve harçların makul öğrenci ücretlerine indirilmesi için çalışma yapılırsa sevinirim

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.10.2009

  SAĞLIK ÇALIŞANLARI YOLUNACAK KAZ MI, KERİZ Mİ, AHMAK MI? EN YÜKSEK HARÇ MASRAFI ALINAN TIP FAKÜLTESİNDEN BİLE ÇOK DAHA FAZLA HARÇ ALINMASI HANGİ AKLA HİZMET EDİLEREK YAPILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TÜM AÇIKLARINI SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜZERİNDEN Mİ KAPATMAYI PLANLIYOR. LÜTFEN SESSİZ KALMAYALIM. BAŞBAKANLIĞA, SAĞLIK BAKANLIĞINA, YÖK'E, ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNE ŞİKAYET MAILLERİ ATALIM. MUTLAK BU KURUMLARDA AKLI SELİM İNSANLAR DA VARDIR...

 • Image Description
  Ziyaretçi
  07.10.2009

  bunlar hemşireleri sağılacak inek mi sanıyorlar bu kadar harç olurmu polis ve jandarma meslek yüksek okulları (açıköğretim) harçları diğer harçların oranında emsal gösterip dava açılsa kazanılır valla. Ne kadar saçma sapan bir ülkede yaşadığımızın kalitesizliğin delilide budur bence...

 • Image Description
  Songül KILIÇ
  07.10.2009

  Uzun zamandır beklediğimiz fırsatı bulduk derken, çok yüksek olan fiyatlar yüzünden hayal kırıklığına uğradık..iki yıl için olan 4000 TL sizcede çok fazla değil mi? Amacınız sanki bu sistemden faydalanmamızı istememenizmi..