TUS ta en çok tercih edilen bölüm ve hastaneler..

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, 75.343 tavan puanıyla tıpta uzmanlık öğrencisi aldı. TUS’ta en yüksek puan alanlar çoğunlukla Bakanlık hastanelerini seçti

2009 Nisan Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS)’nda alınan en yüksek tavan puanlar açıklandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı verilere göre, en yüksek puanla bir uzmanlık programına yerleştirilen öğrenci, 75.343 puan alarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalına atandı. TUS’ta diğer adaylardan fazla puan alarak ilk 10’a giren araştırma görevlileri, ağırlıklı olarak döner sermaye payları üniversite hastanelerinden yüksek olan Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerini tercih etti.

2009 İlkbahar Dönemi TUS’ta İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalından sonra en yüksek puanla öğrenci alan kurumlar İstanbul Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği (74.388 puan), Ankara Ulucanlar Göz Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği (74.350 puan), Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı (73.454 puan), İstanbul Dr. Siyamı Ersek Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği (73.200 puan) oldu.

Şampiyonlar Bakanlık hastanelerini seçti
Son yapılan TUS yerleştirmesinde iç hastalıkları, göz hastalıkları, kardiyoloji, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile çocuk psikiyatrisi branşları en yüksek puan alan öğrencilerin tercihi oldu.

TUS’ta ilk 10’a girenlerin çoğunlukla Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerini seçmeleri dikkat çekti. Ayrıca üroloji, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi biyokimya, ortopedi ve travmatoloji, kulak burun boğaz, kardiyoloji, kalp ve damar hastalıkları, iç hastalıkları, göz hastalıkları, genel cerrahi, enfeksiyon hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, anesteziyoloji ve reanimasyon, aile hekimliği ve acil tıp ana bilim dallarında en yüksek puan alanlar da tercihlerini ağırlıklı olarak Bakanlık hastanelerinden yana kullandı.

Tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji ile sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp ana bilim dalları için sadece İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi kadro açarken, spor hekimliği branşında Ege, Süleyman Demirel, Uludağ ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakülteleri asistan aldı.

ÖSYM tarafından açıklanan 2009 İlkbahar Dönemi TUS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre, sınava 4 bin 824 aday başvurdu. Bunların 3 bin 55’i genel kontenjanlara yerleştirilirken, 109 öğrenci GATA’ya atandı.
MEDİMAGAZİN


Konular