Ebelik Lisans Tamamlama Programı Dersleri ve Ücret Bilgisi

Kamu veya özel sektörde çalışmakta olan ebelik bölümü/programı ön lisans mezunu ebelerin uzaktan eğitim yoluyla lisans tamamlama eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla yürütülen “Ebelik Lisans Tamamlama Programı” ile ilgili sürecin,kesin kayıt ile ilgili aşamaların Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen kısmı halen devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili faaliyetlerini tamamladığında, kesin kayıt ile ilgili yapılacakları içeren duyuru web sayfamız aracılığıyla yapılacaktır.

Ders içerikleri ve sınavların hazırlanmasından Samsun Sağlık Yüksekokulu, programın yürütülmesinden ise Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi sorumludur. Konu ile ilgili merak ettiğinizi düşündüğümüz soruların bazılarına ait cevaplar aşağıda verilmiştir.
Programdan kimler yararlanabilir? Bu programa sadece Sağlık Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında halen çalışmakta olan iki yıllık ebelik ön lisans mezunları kayıt yaptırabilirler. Farklı programlardan mezun olup, ebe olarak çalışanlar yararlanamazlar.
Program ne zaman başlayacak? Samsun Sağlık Yüksekokulu'nun Akademik Takvim ilanında belirtilecek ve dersler yıllık program esasına göre yürütülecektir. (Bu sitede duyurulacaktır.)
Programa ne kadar süre ile öğrenci kabul edilecek? Programa 2009–2010 ve 2010–2011 Öğretim Yıllarında öğrenci kabul edilecektir. Yıl ortasında öğrenci kabul edilmeyecektir.
Programa kayıt yaptıracakların statüsü nedir? Ebelik lisans tamamlama programına kayıt yaptıracak öğrenciler; ilgili mevzuat gereğince üniversite öğrencisi statüsünü kazanacak olup, kendilerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Kimlik Belgesi verilecektir.
Programın ücreti ne kadardır ve ödeme şekli nasıl olacaktır? Sağlık Bakanlığı ve Üniversitemiz arasında oluşturulmuş olan "Koordinasyon Kurulu", eğitim-öğretim çalışmalarında olduğu gibi bu konuda da çalışmalarına devam etmektedir. Konu karara bağlandığında sitemizde ilan edilecektir.

Not: Öğrencilerden alınacak ücret iki kalemden oluşmaktadır.
1. Sağlık Yüksekokulları için Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan II. Öğrenim Harcı
2. Uzaktan Eğitim Giderleri
Ne kadar sürede mezun olmak gerekir? Öğrenci programa kayıt olduğu tarihten itibaren 4 yıl içerisinde mezun olmak zorundadır. Aksi halde programdan kaydı silinerek Üniversitemizden ilişiği kesilecektir.
Programda hangi dersler görülecektir? Dersler

3. Sınıf Dersleri
Ebelikte Eğitim
Embriyoloji ve Gebelik
Normal, Riskli Gebelik ve Doğum Yöntemi
Temel Bilgi Teknolojileri
Biyoistatistik ve Araştırma
4. Sınıf Dersleri
Yeni Doğan Sağlığı ve Hastalıkları
Kadın Sağlığı ve Hastalıkları
Büyüme ve Gelişme
Genetik

Programda dersler nasıl yürütülecektir? Programda yürütülecek olan dersler daha sonra web adresi duyurularak internet üzerinden yürütülecektir.
Programda uygulama dersleri nasıl yürütülecektir? Uygulama derslerinin yürütülmesinden sorumlu koordinatör kuruluş Sağlık Bakanlığı'dır. Uygulama derslerini tamamlamak mezuniyet için zorunlu olup, uygulamasını tamamlayan öğrencilerin listesi Sağlık Bakanlığı tarafından Üniversitemize gönderilecektir.
Programdan mezun olanlara ne tür bir diploma verilecektir? Programdan mezun olanlara Üniversitemizce “Ebelik Lisans Diploması” verilecektir. Mezun öğrenciler, ilgili mevzuat gereğince Üniversitemiz tarafından verilen diğer lisans diplomalarıyla elde edilen hakların aynısına sahip olacaklardır.
Sınavlar nasıl yapılacaktır? Her öğretim yılındaki her bir ders için 1 ara (Vize), 1 yılsonu (Final) ve 1 bütünleme hakkı tanınacaktır. Sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Sınavların yapılacağı merkezler daha sonra duyurulacaktır.
Ders/Derslerden kalınması durumunda ne olacaktır? 3. sınıfta yer alan bir ya da daha fazla dersi başaramayan öğrenciler, bu ders/dersleri tekrar etmek zorundadır. Bu ders/dersler 4. sınıf dersleri ile birlikte alınabilecektir. 3 ve 4. sınıfın derslerini almakla birlikte başarısız olunan ders/dersler olduğu taktirde ilgili öğrenci yıl uzatmış olup, programı 2 yıl içerisinde tamamlayamamış duruma düşecektir.
Yıl uzatma durumunda ne olacaktır? 23 Ağustos 2009 tarih ve 27328 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu Uzaktan Ebelik Lisans Tamamlama Programı Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”nin 13. maddesinin 3. fıkrasında belirtildiği gibi;

“Normal eğitim süresinde mezun olmayanlardan; normal eğitim harcı I. Yıl için %50, izleyen yıllar için %100 fazlası alınır. Uzaktan eğitim gideri ise, III. Öğretim yılında %50 ve izleyen eğitim yılında %70 indirimli olarak alınır.”
Program ile ilgili teknik destek bilgisi sağlanacak mı? Programa kayıt olan öğrencilere öncelikle Uzaktan Eğitim Portalını kullanmaya yönelik bilgilendirmeleri içeren bir kullanım kılavuzu sunulacaktır. Ayrıca Lisans Tamamlama Programı süresince UZEM bünyesindeki çağrı merkezi tarafından teknik bilgi desteği sağlanacaktır.
Programa başvuramayanlar nasıl bir yol izlemelidir? Programa başvuru hakkı 2 yıl olduğu için 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında programa başvuru yapamayanlar 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında başvuru yapabilirler.

Ebelik Lisans Tamamlama Programı Dersleri ve Ücret Bilgisi yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  24.11.2009

  merhaba:
  ben nevin gök.programınızı taktir ediyom başarılarınız devamını diliyorum.taktir ve teşekürlerle.

  NOT:sadace maaşım artsın diye!

 • Image Description
  nahide
  25.11.2009

  harçlar çok fazla.bu aldığımız maaşla dalga geçiliyor gibi bir şey oluyor.hemşirelik lisans tamamlama hem taksit yapmış hemde daha düşük.bizde aynısını istiyoruz.

 • Image Description
  sibel turgut
  01.12.2009

  2. öğretim ücretini yatırdım kesin kayıt için başka ne yapmalıyım web sayfasında herhangi bir açıklama yok