LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI BAŞLIYOR

T.C
SAĞLIK BAKANLIĞI
SAĞLIK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Konu:Lisans Tamamlama Programı

GENELGE
2009/ 48

Sağlık hizmetlerinde hastanın bakım standardını yükseltmek için, bakım verecek sağlık personelinin iyi eğitilmesi gerekmektedir. Bu nedenle; Sağlık personelinin bilgi ve beceri birikiminin artmasında kaliteli eğitim önemlidir.
Ülkemizde hemşirelik ve ebelik eğitim standardını yükseltmek için önlisans eğitim programlarından mezun olan hemşire, sağlık memuru ve ebelere lisans tamamlama imkânının sağlanması ile sağlık eğitim enstitüsü mezunlarının 3 yıl olan eğitimlerinin lisans düzeyine çıkarılması pek çok bakımdan önem arz etmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yukarıda durumları belirtilen personelin, statüleri ve kamu hizmetinin kesintiye uğramaması bakımından örgün eğitim almaları mümkün değildir.
Bu nedenle, önlisans mezunu hemşire, sağlık memuru, ebe (2+2) ile sağlık eğitim enstitüsü mezunlarına (3+1) lisans tamamlama programı kapsamında Bakanlığımız ile Yüksek Öğretim Kurulu arasında işbirliği yapılarak:
Ebelik Lisans Tamamlama Programı için Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi,
Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı için Erzurum Atatürk Üniversitesi,
Sağlık Eğitimi Lisans Tamamlama Programı için Malatya İnönü Üniversitesi ile
Protokol imzalanmıştır.
Bu lisans tamamlama programlarına 2009 – 2010 öğretim yılında başlanılacaktır.
Ebelik Lisans Tamamlama Programına Ebelik bölümü önlisans mezunları,
Hemşirelik Lisans Tamamlama Programına Sağlık Memurluğu ve Hemşirelik Bölümü önlisans mezunları,
Sağlık Eğitimi Lisans Tamamlama Programına Sağlık Eğitim Enstitüsü mezunları başvurabileceklerdir.
Ebelik, Hemşirelik ve Sağlık Eğitimi Lisans Tamamlama Programları uzaktan eğitim şeklinde uygulanacaktır.
Ebelik ve hemşirelik lisans tamamlama programı 2 yıl olup, kayıt olunan tarihten itibaren en geç 4 yıl içerisinde; Sağlık eğitim lisans tamamlama programı 1 yıl olup en geç 2 yıl içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Protokolün yükümlülüklerini düzenleyen 6. maddesi gereğince lisans tamamlama programlarına katılacaklar Bakanlığımızca tespit edilecektir.
Lisans tamamlama programlarına katılmak isteyen tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile özel kuruluşlarda çalışan adaylar, kesin kayıt listelerinin oluşturulmasına esas olacak ön başvurularını, 10 Ağustos – 07 Eylül 2009 tarihleri arasında Bakanlığımızın www.saglik.gov.tr internet adresi üzerinden yapacaklardır. 2009-2010 öğretim yılı için başvuru yapamayan adaylar, 2010-2011 öğretim yılı için daha sonra duyurulacak kayıt takvimi içerisinde başvuru yapabilirler. Her iki öğretim yılı içerisinde belirlenen tarihlerde başvuru yapmayan adaylar herhangi bir hak talebinde bulunamazlar.
Adayların programa kesin kayıt için yerine getirmesi gereken işlemler, istenen belgeler ve kayıt tarihleri ayrıca duyurulacaktır.
İliniz dâhilinde bulunan tüm resmi kurum ve kuruluşlar ile özel sağlık kuruluşlarına gerekli duyuruların yapılması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

KAYIT İÇİN TIKLA:
http://www.yenipbs.saglik.gov.tr/lisans/
(İmza)

Prof. Dr. Nihat TOSUN
Bakan a.
Müsteşar

LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI BAŞLIYOR yorumları

 • Image Description
  Ziyaretçi
  11.08.2009

  BEN 10 YILDIR HEMŞİRE OLARAK KAMU KURULUŞUNDA ÇALIŞMAKTAYIM. ÇOĞU MESLEKTAŞIM GİBİ BU MESLEĞİ KENDİM TERCİH ETMEDİM. FAKAT OKUMAYA BAŞLADIĞIM İLK GÜNDEN BERİ EN İYİSİ OLACAĞIM DİYE BİR HEDEFİM OLDU. 1999 YILINDA HEMŞİRELİK ÖNLİSANS PROGRAMINI OKUL İKİNCİSİ OLARAK BİTİRDİM. AYNI YIL HACETTEPE ÜNİVERSİTESİNDE DİKEY GEÇİŞ HAKKINI KAZANDIM. GECE ÇALIŞTIM. GÜNDÜZ OKULA GİTTİM. NE HAFTASONUM OLDU, NE KENDİME VE AİLEME AYIRACAK BİR ZAMANIM. GECE İŞ, SABAH OKUL... İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI DAHİL 4 YIL KALİTELİ BİR EĞİTİM ALDIM. SONRA DEVAM ETTİM 2 YIL YÜKSEKLİSANS YAPTIM. VE UYGULAMA HEMŞİRESİYİM. BİRE BİR HASTA BAKIMINDAYIM. OKULA GİTME MECBURİYETİMDEN DOLAYI TÜM BAYRAM NÖBETLERİNİ TUTTUM. YILBAŞI, RESMİ TATİL NÖBETLERİ....YORGUNUM NE OLUR BİR GÜN İZİN ALABİLİRMİYİM DEDİĞİMDE OKULA GİDİYORSUN GİTME HERKES GİBİ ÇALIŞ YORULMAZSIN DİYE TEPKİ ALDIM. KENDİMDEN DEĞİL, BU YORGUNLUKLA HASTALARIMA YANLIŞ BİR UYGULAMA YAPMAKTAN KORKUYORUM DEDİM. BU SENİN SORUNUN DEDİLER. YİNEDE PES ETMEDİM. YİNEDE YAPABİLECEĞİMİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIM DEDİM. YILMADIM. MEZUN OLDUM. EEE O KADAR OKUDUN NE OLDUN? YİNE HEMŞİRE OLDUN DEYİP DALGA BİLE GEÇTİLER...EVET BEN HEMŞİREYDİM.BU MESLEK İÇİN EN İYİSİ OLMA YOLUNDA HEDEFLENMİŞ BİRİYDİM. YA BANA BUNU DİYENLER KİMLERDİ? BENİ YILDIRMAK İSTEYİP, YOLUNDA OKUYACAĞIM DEDİĞİM MESLEKLE DALGA GEÇENLER KİMLERDİ?

  KİMLERDİ BİLİYORMUSUNUZ? BUGÜN HAVADAN LİSANS TAMAMLAMA HAKKI KAZANAN ZAVALLI MESLEKTAŞLARIM. ONLARA LİSANS TAMAMLATIP NE YAPACAKLAR? ZATEN HEMŞİRE DEĞİLLER Mİ? BU ONLARIN ZİHNİYETİ DEĞİL Mİ?

  BU MESLEK HAVADAN VERİLEN DİPLOMAYLA KALİTELİ EĞİTİMİNE EN BÜYÜK DARBEYİ ALMIŞTIR. HAKKIYLA, ALNINI TERİYLE, EMEĞİYLE LİSANS TAMAMLAYAN BEN VE BENİM GİBİ ARKADAŞLARIMA BÜYÜK BİR HAKSIZLIK YAPILMIŞTIR.

  BU ÜLKEDE HEMŞİRELİK VE EBELİKTE LİSANS TAMALAMA PROGRAMLARI VARDIR. HAKLARI İLE SINAVA GİRİP, KAZANAN HERKES OKUYABİLİR. AMA ÖNCE HAKETMELİDİR. GERÇEKTEN İSTEDİĞİNİ GÖSTERMELİDİR. BU HAKKI KAZANMALIDIR. BENİM GİBİ, BENZER ARKADAŞLARIM GİBİ....

  BUGÜN HANGİ FAKÜLTE İLKOKULA KAYIT OLUNUR GİBİ KAYIT ALIYOR. BUNU BİZİM MESLEĞİMİZE NASIL YAPABİLDİLER? BU MESLEK İÇİN HER TÜRLÜ ZORLUĞA RAĞMEN OKUMUŞ OLAN BİZLERE NASIL YAPABİLDİLER? BİZİM EMEKLERİMİZ ONLARA HESAP SORMAZMI? YORULDUĞUMUZ AĞLAYA AĞLAYA YİNEDE EĞİTİM DEYİP OKULUN YOLLARINI TUTTUĞUMUZ GÜNLER ONLARA HESAP SORMAZ MI? BU NASIL BİR ADALET?

  BEN ALNIMIN TERİYLE EĞİTİM ALAYIM. BUNUN İÇİN HERGÜN OKULA GİTME ZORUNLULUĞUM OSUN. DEVAMSIZLIKLARIM HESAPLANIP,HAFTA SONU STAJ YAPTIRILSIN.BİZ TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN YİNEDE KALİTELİ EĞİTİM İÇİN YILMAYACAĞIM DİYELİM. O ZAMANLAR BİZİMLE DALGA GEÇİP, YILDIRMAK İÇİN TÜM NÖBETLERİ ÜZERİMİZE YIKAN VE TUTTURAN KİŞİLERE ŞİMDİ HAVADAN DİPLAMA VERİN. SONRA DERECE VE KADEME OLARAK ÖNÜME GEÇİRİN. BİRDE YÜKSEKLİSANS HAKKIDA VERMİŞ OLUN...İNANAMIYORUM. KENDİMİ YOLUNA ADAYIP EN İYİSİ OLACAĞIM DEDİĞİM MESLEĞİME BUNU YAPMALARINA İNANAMIYORUM....

  MESLEĞİMİZ İÇİN OLMASI GEREKEN KALİTELİ EĞİTİM BİR YERE BENİM VE BENZER ARKADAŞLARIMIN İDEALİSLİKLERİNEDE VURULAN EN ĞIR DARBEYDİ....BUNU BİZE NASIL YAPARLAR?

 • Image Description
  Ziyaretçi
  14.08.2009

  yazdığın gerçeklerle yüzleşebileceğini öğrenememişsin...

 • Image Description
  Ziyaretçi
  17.08.2009

  SEVGİLİ MESLEKTAŞIM ÖNCELİKLE EĞİTİMİN İÇİN GÖSTERMİŞ OLDUĞUN AZMİ YÜREKTEN KUTLUYORUM.AMA ŞUNU UNUTMAKİ MESLEĞİMİZİN EĞİTİM SEVİYESİNİN YÜKSELTİLMESİ GEREKİYORDU VE BU HAKKI ALABİLMEK İÇİN BUGÜNE KADAR ÇOK EMEK HARCANDI.TEKİL DÜŞÜNMEMEK LAZIM.ZATEN BUGÜNE KADAR BİRLİK OLAMADIĞIMIZ İÇİN HALA BİR ÇOK HAKKIMIZI ALAMIYORUZ.BENCE ÇOK GÜZEL BİR ADIM OLDU.SENİ YILDIRMAYA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIDA KINIYORUM.BİRLİK OLMALIYIZKİ BU ÜLKEDE HEMŞİRELİK MESLEĞİNİN VARLIĞINI ORTAYA KOYUP HAKLARIMIZI ALABİLMELİYİZ.

 • Image Description
  Ziyaretçi
  18.08.2009

  SİZE TAMAMEN KATILIYORUM BEN DİRSEKLERİMİ ÇÜRÜTEREK ZOR KOŞULLAR ALTINDA OKULUMU BİTİRDİM.ÜSTELİK HEMŞİRELİK MESLEĞİNİ SEVEREK VE İSTEYEREK OKUDUM 7 YILLIK ÇALIŞMA HAYATIMDA ÇOK ZORLUKLARLA KARŞILAŞTIM YİNEDE MESLEĞİMİ BİR O KADAR GURURLA VE ŞEVKLE YAPTIM İLERİYE YÖNELİK ÇOK GÜZEL DÜŞÜCELERİM VARDI TA Kİ BU YASA ÇIKANA KADAR. ŞİMDİ ÖSYM DE TERCİH EDECEK HEMŞİRE ADAY ADAYLARI BİLE BU YASA İLE 4 YILLIK OKULARI TERCİH ETMEYECEK ÇÜNKÜ TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR...BU YASAYA ONAY VERENLERDE HEMŞİRELİK EĞİTİMİNİ KISA VAADEDE ÜST SEVİYELERE TAŞIMIŞ GİBİ GÖZÜKSELERDE UZUN VAADEDE EĞİTİM SEVİYESİNİN NE KADAR DÜŞDÜĞÜNÜ GÖRECEKLER DEDİĞİM GİBİ LİSANS PROGRAMLARINI DEĞİL KOLLEJ YADA ÖNLİSANS PROGRAMINI SEÇECEK... DEDİĞİNİZ GİBİ BEN VE İDEALLERİM AĞIR DARBE GÖRDÜ KEŞKE OKUMASAYDIM DİYORUM SAYGILARIMLA...

 • Image Description
  hasan sivaz
  25.08.2009

  BARDAĞIN BİRDE DOLU TARAFINDAN BAKIP EMPATİ KURMANIZI TEMENNİ EDİYORUM,ASLINDA HAKSIZ DEĞİLSİNİZ DE..YA BU OKULU OKUYACAK KİŞİ SİZLER OLSAYDINIZ.....VEYA HEM OKURKEN HEMDE ÇALIŞAN OLMAYIP DAHA DA ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞMIŞ OLSAYDINIZ NE OLURDU ACABA...
  YİNEDE AĞLANACAK BİR NOKTA BULURDUK DERSENİZ DİYECEK BİRŞEY YOK..GERİSİNİ SİZE BIRAKIYORUM...YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  27.08.2009

  Diğerleri evde uyurken,ben, İki yıl örgün öğretimde binbir zorlukla önlisans okudum.Dgs sınavına girdim biyoloji bölümünü kazandım.Hep kaliteli iş yapayım cahillerden olmayayım diye.

  Sonuçta hükümet ne yaptı;açıköğretimle sağlık elemanı yetiştirdi.Bunu nasıl sindiriyorlar.O kadar basit mi bu sağlık işleri.Binlerce okumuş ama kalitesiz elemanlarla bu sağlık sistemi nereye varır.Örgün öğretimde okuyanlar bence hal ve bilgileriyle bu zavallı açıköğretimlilerden kaliteli.

  İyiye ceza verilmez.

 • Image Description
  Nuran
  29.08.2009

  Arkadaşlar nasıl okursak okuyalım.Okulda yaptığımız sadece mezun olmak.Eğitim hiçbir şekilde yükselmiyor.Çünkü sistem yanlış.Yeni çıkan lisans tamamlama genelgesinde bile ne diyor sayın büyüklerimiz!!eğitim seviyesini yükseltmek.Üniv.te bitirtilerek eğitim dzeyi yükselmez.
  Ayrıca lisans proğramına alınacakları bakanlık kendisi seçecekmiş.Benim eğitimime de onlarmı artık herşey gibi karar verecek.Artık buna bir dur demek gerekmiyormu arkadaşlar.Birbirimizle uğraşmaktan vaz geçelim artık.
  herkese sevgiler

 • Image Description
  Ziyaretçi
  14.09.2009

  arkadaşım bencil olmayalım.bende dikey geçiş sınavını kazanıp okula kayıt yaptırdım.ancak bukadar şanslı değildim.tayinim olmadı.hiçbir imkan tanınmadı.çok istediğim halde devam edemedim.devamsızlıktan okuldan kaydım silindi.daha sonra tayin hakkı çıktı ama ben okuldan atılmıştım.bende hep bunu bekledim.lisans hakkımı.niye birbirimizle uğraşıyoruz.sadece sağlık personelindemi bu haksızlık.bırakında çoğu zaman haksızlığa uğrayan sağlık personelinin yüzü gülsün.

 • Image Description
  ayşe
  02.10.2009

  sen okumuşsun ama cehaletin gitmemiş kardeşim bizler açık öğretim okuyupta meslek sahibi olmadık zaten bu mesleği yapıyorduk şimdi bu çalışmayı yapanlara çok teşekkür ediyorum bu bizim hakkımızdı yıllar önce öğretmenlerin çoğu lisans tamamladılar ama nedense sağlıkçılarda bir kıskançlık oluyor bırakın herkes okusun kıskançlık nereye kadar..

 • Image Description
  Ziyaretçi
  28.12.2009

  zaten seni okuman gerekiyormuş yetmemişte aslında...vaade ne demek arkadaş

 • Image Description
  Ziyaretçi
  18.04.2010

  ya sen ne kadar gerizekalı bir insansın .Bu ben gece çalıştım gündüz okudum muhabbeti artık bayatmadı.Okumuşsun ama adam olamamışsın.Hem biz açıköğretimle meslek sahibi olmadık.Sağlığın eğitiminin temeli olan sağlık meslek lisesinden mezin olup öyle başladık işe.Yazık çok acıyorum hala sen ve senin gibiler mesleğimizi baltalamaya çalışıyor.Çok yazık..