2009-2010 öğrenim kredi ve burs başvurusu nasıl yapılacak

T.C.
BAŞBAKANLIK
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden

2009-2010 ÖĞRETİM YILINDA
İLK DEFA BİR YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNA GİRECEK ÖĞRENCİLERİN
YURT, BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ
DUYURUSU

2009–2010 öğretim yılında ilk defa bir yükseköğretim kurumuna yerleşen, yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunacak öğrencilerin başvuruları ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra YURTKUR’un www.kyk.gov.tr internet adresi üzerinden alınacaktır.

BURS
Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

KATKI KREDİSİ NEDİR?
Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.
Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

BURSDA ÖNCELİKLİLER
• Şehit veya gazi çocuklarına
• Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlara,
• Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlara,
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlara
• Anne ve Babası vefat edenlere
• 5532 Sayılı Kanunun 15. Maddesi kapsamında ki terör sebebiyle köyleri boşaltılanlara ve ölenlerin çocuklarına,
Öncelikli olarak burs verilmektedir.
Ayrıca;
• Milli olmuş Amatör sporcu öğrencilere,
• 2009–2010 öğretim yılında ham puan bazında ÖSYM tarafından hesaplanan puan türlerinde ilk 100’e giren öğrencilere,
normal aylık burs tutarının üç katı burs verilmektedir.

YURT
BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR
1. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler,
2. 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
3. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
4. Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için 2009–2010 öğretim yılında intibak programı yapan veya hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler,
5. Açıköğretim ve Uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumda olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 2. sınıflar hariç)
6. Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrenciler ile öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler,
7. Yabancı uyruklu öğrenciler,
8. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
9. Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsünde okuyan sivil öğrenciler. (katkı kredisinden)
10. Artık yıl öğrenim gören öğrenciler, (öğrenim, katkı, burstan)
11. Hazırlık sınıfı okuyan Yüksek Lisans öğrencileri,
12. Bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)
13. Anarşi ve terör olayına karışanlar,
14. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri, (katkı kredisinden)
15. Vakıf üniversiteleri ve yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler, (katkı kredisinden)
16. Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS),veya YÖS'e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler, (katkı kredisinden)
17. Şehit çocukları ile gazi çocukları (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden),
18. Yabancı ülkelerde yüksek öğrenim gören T.C vatandaşı öğrenciler, (KKTC, Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları ve diğerleri)
YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

1. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri,
2. Daha önce kurum yurtlarında barınmakta iken yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
3. Öğretim Kurumlarından derslere devam etme imkânı sağlandığına dair belge getiremeyen tüm ekstern öğrencileri,
4. Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler.
YURT

Yurt istekleri ancak, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ felçli bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç) yurt başvurusu dikkate alınacaktır.
Kurum yurtlarının bulunduğu il/ilçeler ile aylık ücreti farklı (yüksek) olan yurtları görmek için tıklayınız
Yurt ücreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında öğrenciden alınan paradır. Farklı (yüksek) yurt ücreti, genel ücrete tabi yurtlarımıza oranla fiziki yapı ve/veya donanımda farklılıklar bulunan yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında alınan paradır.

Depozito; öğrencinin yurt ücretini zamanında yatırmaması veya yurtta yapacağı zarara karşılık tutulan paradır. Öğrencinin yurtla ilişiği kesildiğinde 10 gün içinde yurda başvurması halinde depozitosu iade edilir. ((1 Ocak 2009 tarihinden itibaren genel olarak uygulanan aylık yatak ücreti 84 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise bu ücretler 96 TL ile 165 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Genel ücret uygulaması yapılan yurtlarda alınan depozito ücreti 175 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise 180 TL. ile 270 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 1 Ocak 2010 tarihinde bu ücretler yeniden belirlenecektir. Depozito ücreti; genel ücret uygulaması yapılan yurtlar ile farklı ücret uygulaması yapılan yurtlarda; bir aylık yurt yatak ücretinden az olmamak ve dört aylık yurt yatak ücretini geçmemek kaydıyla Genel Müdürlükçe ayrı ayrı belirlenecektir.) Yurt müracaat sonuçlarını Kurumumuzun Internet sayfasından veya öğrenim görmekte olduğunuz yerdeki bölge veya yurt müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

YURTLARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı
Kıbrıs Cad. No:3 Kurtuluş/ANKARA
Tel: 0 (312) 430 17 80 Genel Müdürlük (pbx)
Faks: 0 (312) 430 65 52 Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Cemal Gürsel Caddesi No:61 Cebeci/ANKARA
Tel: 0 (312) 363 87 70 Kredi(Pbx)
Faks: 0 (312) 363 69 86


28 yorum

ağrı sağlık meslek lisesi

ağrı sağlık meslek lisesine girebilecek öğrencilerin adları

26.07.2009 - kenan

başbakanlık kredi başvurusu

form nerden alınır nereye baş vurulur gerekli evraklar detaylı açıklama istiyorum baş vurular ne zaman başlıyor

04.08.2009 - hakan kucukaras

tarih

tarihlerini verin ne olur ya

13.08.2009 - Ziyaretçi

burs

2 kardeş üniversite okuyoruz bursa ihtiyacımız var lütfennn...

19.08.2009 - özlem aruti

burs

ya hiç bi şey anlamadm ya tarih verın yardm edin :(

20.08.2009 - merve

ben ıkıncı sınıf

ben ıkıncı sınıf ogrencısıyım...www.kyk.gov.net ten basvuru yapabılırsınız...velınız olan kisinn sosyal guvencesı yoksa devlet bursu cıkar...ancak beledıye ve valılıklere,kaymakanlıgada basvuru yapmayı unutmayın...basarılar...gul:))

21.08.2009 - Ziyaretçi

arkadaşlar ben 2,sınıfta

arkadaşlar ben 2,sınıfta okuorum kredi başvurusu yapabilirmiyim

10.09.2009 - gizem

ben önlisans mezunuyum.

ben önlisans mezunuyum. öğrenim kredisi alıyordum.3. yıldan açık öğretime devam etcem.yine krediye başvurabliyormuyum..mailime göndeririseniz sevinirim

22.09.2009 - hande

öğrenim kredisi

ben ek kontenjandan yerleştim öğrenim kredisi almak istiyorum ama başvuruları bitmiş. bu yıl öğrenim kredisi alamazmıyım bunula ilgili hiç bi yerde bi bilgi bulamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

15.10.2009 - didem

burs

ek kontenjanla yerlesenler için kredi yada burs basvurusu yapılıyormu yardım edin lutfen mail atarsanız yaca cvp yazarsanız sevinirim

15.10.2009 - aykiii

bu nasıl iş yaa.aydınlatıcı

bu nasıl iş yaa.aydınlatıcı hiç bişey yok!!!

17.10.2009 - hgöksu

KREDİ BAŞBURUSU

KREDİYE ÇOK İHTİYACIM VAR AMA 3.SENEM AMA BURSLARDAN YARARLANABİLİR MİYİM

23.10.2009 - ALİ

bilgi

Merhabalar bende seninle aynı durumdayım sen öğrenebildin mi 3. sınıfa açıköretim den devam ettiğimizde öğrenim kredisi alabiliyomuymuşuz

01.12.2009 - Ziyaretçi

kyk icin kredi basvurumu

kyk icin kredi basvurumu notere 40 liracık vererek aldıgım belgeleri yurt müdürlüğüne teslim edip yaptım ancak bugün aldığım mesajda kredimin bursa cevrildiği yazıyodu. şimdi benim burs hakkım yandı mı yoksa yeniden notere kagıtları onaylatıp basvuru yapmam gerekiyor mu? yardımcı olursanız sevinrim

23.12.2009 - Ziyaretçi

Arkadaşım bu ikinci dönem

Arkadaşım bu ikinci dönem kredi başvuru tarihlerini bilen var mı?onu yazsın

25.01.2010 - Ziyaretçi